Dace, Latvia Riga

Toreiz man bija 25

Baltijas ceļš

Par akciju “Baltijas ceļš”, kas notika 1989. gada 23. augustā, runāju ar savu mammu, kas pati piedalījās šajā akcijā. Atmiņas laika gaitā ir pabalējušas, bet galveno un svarīgāko Dace joprojām atceras.
Manai mammai, Dacei bija 26 gadi, kad viņa, ne mirkli nešaubījusies, nolēma piedalīties nozīmīgajā akcijā “Baltijas ceļš”. Mamma par akciju uzzināja no Tautas frontes aktīvistiem, paziņām, draugiem, kā arī radio un avīzēm. Cilvēki par to runāja, tas bija liels un svarīgs notikums. Mamma dzīvoja Bauskā, viņai nekur tālu nebija jāiet, tāpēc ar kājām varēja aiziet līdz cilvēku ķēdei. Mammas vecāki izlēma neiet, Dace devās viena, jo jutās patriotiski noskaņota. Viņai vienkārši likās, ka tas ir jādara savas valsts labā. Cilvēku bija ļoti daudz, dažiem līdzi bija radio, citi bija sabraukuši ar mašīnām un autobusiem no laukiem vai citām pilsētām. Autobusi bija pārpildīti, mamma bija pārsteigta par cilvēku milzīgo atsaucību, taču visi bija pacilāti un ļoti saviļnoti. Pa radio ziņoja vietas, kur cilvēkiem ir jāstāv. Tad nebija, ne telefonu, ne televīzijas vai interneta, kur ātri paskatīties jaunākās ziņas. Nevarēja tik vienkārši piezvanīt, kad ienāca prātā. Sajūtas bija ļoti pacilājošas, apziņa, ka visas trīs Baltijas valstis ir apvienojušās kopīgā akcijā, lai darītu savas zemes brīvas, bija tik vienojoša. Mamma stāsta, ka cilvēki sadevās rokās, viņa neatceras, cik ilgi, varbūt pusstundu, tā vienkārši stāvēja un izjuta vienojošo spēku. Nebija svarīgi, kas stāv blakus – krievs, lietuvietis, vecs vai jauns cilvēks – , svarīgi bija, tas, ka visi sadevās rokās par Latviju. Vietām bija redzami arī Latvijas karogi, kas tad vēl nebija atzīti. Cilvēki dziedāja dziesmas kopā. Mamma atceras, ka dziedāja dziesmu “Daugavas abas malas”. Tas bija ļoti emocionāli un arī drosmīgi. Daži bija dzirdējuši par lidmašīnām, kas lidinājās virs galvas, kļuva mazliet nedroši, taču pozitīvo emociju bija vairāk, un tas bija galvenais.
Tagad Dace ir priecīga par to, ka piedalījās un bija klāt Baltijas ceļa akcijā. Viņa ir lepna par Latvijas, Lietuvas un Igaunijas paveikto. Tas bija liels un svarīgs notikums. Es uzskatu, ka par šo akciju ir jārunā un jāstāsta bērniem un mazbērniem, lai visa tauta zinātu par Baltijas ceļu.

Elīna Valberga